Піренофороз пшениці − характеристика, методи боротьби. | | Хімагромаркетинг

Піренофороз пшениці − характеристика, методи боротьби.

Піренофороз пшениці

З року в рік значних недоборів і втрат урожаю пшениці завдають хвороби грибної етіології, серед яких значним поширенням і агресивністю відрізняються некрози (септоріози, піренофороз тощо). А через сприятливі для зараження погодні умови частота прояву в останні роки піренофорозу (збудник Рyrenophora tritici-repentis (Died.) Drechsler) та величина заподіяної шкоди значно зросли та зайняли лідируюче місце.

Поширення

Найбільше поширення хвороба має у південних регіонах України. Зустрічається на пшениці і деяких дикорослих злаках. На житі і ячменю зустрічається дуже рідко, овес до неї стійкий. Протягом вегетації збудник поширюється конідіями повітряно-крапельним шляхом. Зимує гриб на пожнивних рештках і насінні, утворюючи сумчасту стадію у псевдотеціях. Поширенню сприяє температура 24-27 °С і вологість повітря 90-98 %.

Піренофороз пшениці, листова форма

Піренофороз пшениці, листова форма

 

Піренофороз пшениці, стеблова форма та ураження зерна

Піренофороз пшениці, стеблова форма та ураження зерна

Ознаки ураження

Симптоми хвороби нагадують нетиповий септоріоз, тому існують деякі труднощі з її діагностикою. Проявляється захворювання з обох сторін листя у вигляді дрібних одиночних або численних плям овальної або округлої форми, жовтого або світло-коричневого забарвлення діаметром 2-5 мм.

Піренофороз пшениці, ознаки ураження

Піренофороз пшениці, ознаки ураження

 

Життєвий цикл

На деяких листках у центрі ураженої ділянки утворюється коричнева некротична пляма діаметром 1-2 мм. З часом плями розростаються в поздовжньому напрямку, стають темно-коричневими від 12 до 20 мм у довжину, іноді приймають ромбоподібну форму з некротичною зоною хлорозу. За кольором вони не відрізняються від плям при септоріозі, але не утворюють пікнід. Плями можуть бути у вигляді смуг, займати третину або навіть більше половини листкової поверхні. Гриб може викликати ураження колосових лусок, на яких плями подовжені або у вигляді штрихів 2-4 х 1-2 мм.

Шкідливість

При сильному розвитку хвороби відбувається злиття некрозів на листках, які іноді займають понад ½ площі листкової поверхні. Інфіковане листя в міру збільшення зони ураження передчасно в’яне та відмирає, починаючи з верхівки. Слід зазначити, що листкові пазухи уражуються у рослин в останню чергу, суттєвому знижується маса 1000 зерен. Величина недобору урожаю варіює залежно від інфекційного навантаження і фази початкового зараження рослин, насичення сівозміни злаковими культурами, тривалості сприятливих погодних умов для розвитку хвороби впродовж вегетації, сортових особливостей і може без застосування профілактичних заходів захисту становити від 20 до 50 %.

Ураження піренофорозом

Ураження піренофорозом

 

Ураження піренофорозом

Ураження піренофорозом

Система захисних заходів

  1. Сорти з підвищеною стійкістю до захворювання.
  2. Ретельне знищення пожнивних залишків.
  3. Дотримання сівозміни, з виключенням вирощування пшениці по пшениці.
  4. Обробка насіннєвого матеріалу препаратом Тіабен Т 0,4-0,5 л/т.
  5. Враховуючи агресивність піренофорозу, який активно поширюється в посівах пшениці, компанія «Хімагромаркетинг», рекомендує застосовувати препарати на основі триадимефону, карбендазиму, крезоксим-метилу, пропіконазолу, тебуконазолу та флутріафолу, саме: Байзафон 0,5-1,0 л/га, Доктор Кроп 0,5 л/га, Стробітек 0,2-0,3 л/га, Стробітек Мульті 0,6-1,2 л/га, Тебуфор 0,5-1,0 л/га, Тебуконазол Стар 0,15-0,4 л/га, Фитолекарь 0,3-0,5 л/га.

Фунгіцидні обробки

Гарних Вам Урожаїв Та Статків!