Соняшник та кукурудза – загроза з ґрунту | Хімагромаркетинг

Соняшник та кукурудза – загроза з ґрунту

Кукурудза та соняшник на сьогоднішній день являються одними із найпоширеніших культур в Україні. Тенденція збільшення посівних площ спостерігається вже протягом десяти років. По статистичним даним,  посівні площі під кукурудзу зросли майже в два рази, у  2007р.  становили 2,1 млн.га а  у 2017р.  4,5 млн.га. Така тенденція спостерігається і у соняшнику:

  • 2007р. посівна площа становила 3,6 млн.га;
  • 2017р. – 6,1 млн.га.

 

 

 

 

 

Посівні площіта валові збори соняшнику в Україні 2007-2017рр.

Посівні площіта валові збори кукурудзи в Україні 2007-2017рр.

Насамперед, це викликано високою рентабельністю вирощування. Виведення нових прогресивних гібридів із різним ФАО та вегетаційним періодом дало змогу вирощувати кукурудзу та соняшник по всій території України, із півночі на південь, із заходу до сходу. Ні в одного аграрія ні одна сівозміна не може обійтися без цих культур. Через їх перенасичення у структурі посівних площ  виникає низка проблем. Проблема не тільки в тому, що соняшник виснажує землю і являється поганим  попередником, а і те, що повільна ротація культур в сівозмінні призводить до погіршення фітосанітарного стану поля, та поширення популяцій шкідників.

Великою проблемою у захисті соняшнику та кукурудзи являються ґрунтоживучі шкідники. До ґрунтоживучих шкідників належать ті, які живуть у  ґрунті в період коли вони спричиняють пошкодження рослини.

Більшість таких шкідників являються багатоїдними, тому в цьому плані в кукурудзи та соняшнику спільні проблеми.

Найпоширенішими шкідниками являються:

Підгризаючі совки

До них належать: совка-іпсилон, яра, болотна, озима, оклична. Підгризаюча група совок частіше розмножується масово в лісостеповій зоні. Совка-іпсилон більше пристосована  клімату  Лісостепу й Степу, болотна — до умов Західного Лісостепу й Полісся, а південна стеблова совка — до Степу України.

 

Дротяники (личинки коваликів)

Дротяники (личинки коваликів) – тонкі, видовжені, циліндричні або дещо сплюснуті, мають відносно тверді покриви. Грудні ноги коротенькі, останній сегмент черевця направлений донизу, він слугує за додаткову кінцівку. Личинки розвиваються в  ґрунті до 2-3 років, живляться корінням рослин, часто завдаючи шкоди сільськогосподарським культурам. Для початку весняної вертикальної міграції личинок коваликів необхідне встановлення середньої декадної температури ґрунту на глибині 20 см – +6,5˚С, на глибині 40 см –  +4,7˚С. Для масового переміщення дротяників з глибших шарів ґрунту до верхніх потрібна середня декадна температура на глибині 20 см +8,1˚С, на глибині 40 см –  +8,5˚С.

 

Великою небезпекою для сходів являють несправжні дротяники (личинки жуків чорнишів).

Із чорнишів (Coleoptera; Genebrionidae) найпоширенішими та найшкідливішими є кукурудзяний, піщаний, степовий, чорний, широкогрудий та дерновий. Пошкоджують рослину саме личинки, у весняний та осінній період  насіння,  проросле насіння пошкоджують значно слабкіше. Руйнуються також підземні частини, вузол кущіння, стебло або дрібні корінці.

 

Личинки хруща

Розмноження відбувається за допомогою кладки яєць (вони виглядають великими, брудно-білими), а розвиток – трьома стадіями: личинка, лялечка, доросла особина. Дорослий травневий хрущ живе недовго. Самка відкладає яйця (тільки під землею) за 2-3 заходи, в загальній складності до 70 штук, і при останній кладці гине. Самці вмирають після акту запліднення самки. Особина для кладки яєць завжди повертається в те місце, де сама з’явилася на світ. Виглядає личинка схожа на маленького, але жирного скоцюрбленого черв’яка і відрізняється великою рухливістю.

Довгоносики (звичайний сірий і чорний буряковий)

Небезпечний шкідник багатьох культур у придунайських районах Одеської та південних районах Вінницької областей. Зустрічається в значній кількості на всіх полях, але найсильніше пошкоджує соняшник, кукурудзу.

Зимує в стадії жука. Жуки з’являються на початку весни, в квітні починають відкладати яйця у верхній шар ґрунту Яйцекладка триває до червня. Шкодять жуки, обгризаючи листя рослин та перегризаючи молоді стебла. Іноді зустрічається до 2000 жуків на 1 м2.

Особливістю цих шкідників являється те, що вони приховано живучі. Аграрій при обстеженні поля не завжди може побачити загрозу, або боротися з цими шкідниками може буди вже занадто пізно. Тому найефективнішим  та найдешевшим засобом захисту являється протруювання насіння.

Наша компанія пропонує  Вітакс — інсектицидний системний протруйник насіння зернових культур від ґрунтових шкідників та шкідників сходів. Діюча речовина: імідаклоприд, 300 г/л. Вітакс:

  • Надає повний інсектицидний захист від всіх ґрунтових шкідників та шкідників вегетативної маси.
  • Ефективний при низькому дозуванні.
  • Повний захист культур від моменту посіву до укріплення рослин, забезпечує рівномірність сходів і задану густоту посіву.
  • Довготривалий період захисної дії, захищає як насіння, так і вегетуючу рослину.
  • Системна і контактна дія дозволяє захистити від сисних і гризучих шкідників.

 

По вегетації проти ґрунтових шкідників наша компанія рекомендує препарати із системною та фумігаційною дією. З таких препаратів в нашому асортименті є:

Фараон

Унікальний інсектицид для захисту посівів сої та кукурудзи від комах з прихованоживучими стадіями розвитку, ґрунтових шкідників та кліщів.

 

Резонанс

Високоефективний інсектицид системно-контактної дії проти широкого спектру сисних та листогризучих шкідників з довготривалим періодом захисної дії.

 

Фостран

Високоефективний фосфорорганічний інсекто-акарицид системно-контактної дії для боротьби з широким спектром сисних і листогризучих шкідників сільськогосподарських культур.

 

Пам’ятайте хороший захист – це хороший урожай.  А ми вам в цьому вам допоможемо.