Утилізація пестицидів і агрохімікатів – Himagro M

Утилізація пестицидів і агрохімікатів

Сьогодні в Україні існують суттєві проблеми з утилізацією непотрібних пестицидів та тари від пестицидів. Головна проблема полягає в тому, що сьогодні в Україні недостатньо потужностей для здійснення утилізації пестицидів. І головна проблема не тільки в тому, що не вистачає потужностей для їх знезараження, а через те, що більшість українців не вважає це проблемою і став можливим такий стан речей. Розвиток системи утилізації пестицидів не є можливим без взаємодії держави, органів місцевого самоврядування, громадських активістів та пересічних громадян. Ефективність взаємодії всіх зазначених сторін залежить від їх мотивації та бажання співпрацювати заради покращення біологічної безпеки українців.  📷

Суспільне занепокоєння щодо використання пестицидів визначило необхідність зробити цей процес максимально ефективним, щоб мінімізувати їх викиди в навколишнє середовище та вплив на здоров’я людини (включаючи операторів, сторонніх і споживачів продукції).

Саме тому розробка та впровадження заходів недопущення потрапляння пестицидів та агрохімікатів повинна проводитися не тільки на етапі безпосереднього використання, а й на етапі поводження з тарою.

На жаль, у господарствах є непоодинокі випадки використання тари з-під пестицидів та агрохімікатів.

Стаття 15 Закону України «Про пестициди та агрохімікати»  визначає, що непридатні або заборонені до використання пестициди і агрохімікати, пакування від них підлягають вилученню, утилізації, знищенню та знешкодженню в порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України. Пестициди і агрохімікати, що використовуються в Україні, пакуються і маркуються відповідно до чинного законодавства, про що наголошено у статті 10 Закону. Порожня тара зберігається на майданчику з написом для складування порожньої тари, ця вимога відповідно до п. 5.1.10 Державних санітарних правил 8.8.1.2.001-98«Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві». Вимога щодо знешкодження тари з-під пестицидів і протруєного насіння визначена у п. 6.1.16.

Важливо: Найкращий метод промивання використаної тари – додавання промивної рідини безпосередньо в розпилювальний робочий розчин. Зверніть увагу! Одразу після потрійного промивання порожньої тари з-під пестицидів її треба проколоти, щоб унеможливити повторне використання цієї тари з побутовою метою. Проте, ефективних механізмів контролю повторного використання тари з-під пестицидів в Україні наразі немає.

Порядок вилучення, утилізації, знищення та знешкодження непридатних або заборонених до використання пестицидів і агрохімікатів та тари від них є обов’язковим для виконання підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та громадянами, діяльність яких пов’язана з виробництвом, зберіганням, постачанням і використанням пестицидів та агрохімікатів, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 27 березня 1996 р. N 354.

Важливо: на території сільгосппідприємств повинні бути передбачені приміщення для тимчасового зберігання тари, з твердим водонепроникним покриттям та обладнанням, що виключає забруднення навколишнього середовища при зберіганні відходів. Надалі порожня тара з-під пестицидів і агрохімікатів повинна бути передана за договором компанії, яка професійно займається утилізацією небезпечних відходів.

Утилізація, знищення та знешкодження непридатних або заборонених до використання пестицидів і агрохімікатів та тари від них здійснюються підприємствами, на яких вони виготовлені, а також іншими підприємствами, що мають ліцензію Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами, позитивний висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи, на договірних умовах.

До відома: Одним з головних міжнародних нормативно-правових актів, які регулюють утилізацію пестицидів та інших отрутохімікатів є Базельська конвенція. Базельська конвенція про контроль за транскордонним перевезенням небезпечних відходів та їх видаленням є міжнародним договором. Вона має на меті мінімізувати кількість і токсичність зібраних відходів, щоб забезпечити екологічно безпечне управління ними якомога ближче до джерела виробництва та надати допомогу країнам, що розвиваються, з екологічно безпечного управління небезпечними та іншими відходами, які вони створюють. Зазначена конвенція ратифікована Україною

До відома: Європейська Бізнес Асоціація запускає пілотний проєкт «Агро Варта», метою якого є запровадження культури відповідального поводження з використаною тарою з-під засобів захисту рослин. Найближчим часом планується запуск електронної платформи, за допомогою якої буде можливим подача заявок на збір та переробку тари з-під ЗЗР в онлайн форматі.

В ТОВ «Хімагромаркетинг» процедура утилізації за потребою починається з визначення партнера в сфері утилізації пестицидів, скориставшись ліцензійним реєстром (поводження з небезпечними відходами), який визначений Міністерством екології та природних ресурсів.

Після надання послуг з утилізації пестицидів і агрохімікатів замовнику видаються такі документи: акт прийому-передачі відходів з датою і кількістю пестицидів і агрохімікатів, переданих на утилізацію, бухгалтерський акт виконаних робіт/наданих послуг з утилізації пестицидів і агрохімікатів, до якого також додаються відповідні дозвільні документи спеціалізованої компанії: ліцензії, сертифікати, свідоцтва, для підприємств платників ПДВ в електронному вигляді реєструється податкова накладна.

Отже, ТОВ «Хімагромаркетинг» одним із головних пріоритетів визначає процес використання пестицидів та агрохімікатів зробити максимально ефективним, щоб мінімізувати їх викиди в навколишнє середовище та вплив на здоров’я людини.


Використані інформаційні джерела:

  • Закон України «Про пестициди і агрохімікати» //Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1995, № 14, ст. 91.
  • Державні санітарні правила 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві»;
  • Світові та національні тенденції утилізації пестицидів.- Громадська організація «ГРОМАДСЬКА СИЛА КРАЇНИ», 2019;
  • Постанова КМУ від 27 березня 1996 р. №354 «Про затвердження Порядку вилучення, утилізації, знищення та знешкодження непридатних або заборонених до використання пестицидів і агрохімікатів та тари від них. Електронний ресурс-режим доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/354-96-%D0%BF;
  • Постанова КМУ № 1120 від 13.07.2000 року «Про затвердження Положення про контроль за транскордонними перевезеннями небезпечних відходів та їх утилізацією/видаленням і Жовтого та Зеленого переліків відходів» – Електронний ресурс-режим доступу: http://zakon5. rada.gov.ua/laws/show/1120- 2000-%D0%BF.
Перейти до вмісту