Обрізка і ранньовесняна обробка саду | | Himagro M

Обрізка і ранньовесняна обробка саду

     Зимові заморозки – це завжди стрес для всіх видів культур і плодоносних дерев. Люди, зайняті в сільськогосподарській діяльності, повинні бути готові до глобального обсягу робіт у весняний період, необхідних для відновлення угідь (прибирання, обрізка дерев, також необхідно перекопати землю для майбутніх посадок) і спрямованих, в першу чергу, на забезпечення великих обсягів продукції в майбутніх сезонах.

       З настанням тепла оживає не просто природа, але разом з нею і шкідливі комахи, які є розповсюдниками інфекцій і хвороб, що перешкоджають якісному врожаю. Для профілактики захисту рослин, необхідно починати обробку саду від шкідників. Коли необхідно дати старт для обприскування дерев? Рекомендується проводити дану процедуру якомога раніше, ще до того, як на гілках зав’язуються перші бруньки, і починається сокорух.

       Першим етапом, який може попередити розвиток захворювань, виступає очищення дерев від всіляких грибків, після чого можна обробляти підготовлену кору спеціальним розчином. Таким чином, випалюються яйця і личинки комах, які залишилися в тріщинках після зими. Далі слідує обробка дерев до пробудження бруньок, аби запобігти вилуплення личинок паразитів. Досвідчені садівники не рекомендують проведення будь-яких заходів з обробки рослин під час цвітіння. Завершальна стадія весняної обробки проводиться, щоб убезпечити майбутні плоди від хвороб і шкідників, якщо вони залишилися. Але попередньо необхідно оглянути чагарники і дерева на наявність комах, так вплив сильними препаратами може нашкодити плодам.

       При вирощуванні плодоносного саду велику роль відіграє турбота про рослини. Як тільки насадження починають пробуджуватися від зимового сну, приходить час проведення цілого ряду садових робіт. Весняна обробка дерев включає в себе кілька обприскувань, а також побілку. Розповімо докладніше про кожну процедуру.

Коли і навіщо обробляти сад:

  1. Перша весняна обробка плодових дерев проводиться в березні, до появи бруньок. В цей час насадження обприскують в профілактичних цілях. Найчастіше в перший місяць весни плодоносні обробляють інсектицидом Фараон, КЕ (хлорпірифос,480 г/л + лямбда- цигалотрин, 7,5 г/л), + Супер Кап 0,3  л/га.    При даній обробці винищується велика частина шкідників, що зимують в порах кори.
    Рис. 1 Короїд західний непарний

      • Рис. 1 Короїд західний непарний
  2. Другою ранньовесняною обробкою дерев є обприскування спеціальним фунгіцидами: Ефатол, СП(фосетил алюмінію,800 г/кг), норма застосування 2,0-3,0 кг/га, Метеор, СП (гідроокис міді, 770 г / кг), норма застосування препарату 3,0-4,0 кг / га, Стробітек, ВДГ (крезоксим-метил, 500 г / кг), норма застосування препарату 0,2 кг/ га, Байзафон, СП (триадимефон, 250 г / кг),  норма застосування препарату 0,2 кг / га, Доктор Кроп, КС (карбендазін, 500 г / л), норма застосування препарату 0,3 – 0,5 л / га, Універсал, СП (тебуконазол, 500 г / кг), норма застосування препарату 0,3 кг / га.Основна мета даного заходу – знищити мікроорганізми: бактерії і грибки, які сприяють розвитку таких захворювань, як плямистість, моніліоз, борошниста роса, коккомікоз і парша.
  3. Головна весняна обробка дерев і чагарників від шкідників починається з моменту утворення бутонів. У цей період прокидаються личинки і гусениці, що поїдають зав’язі. Коли рослини почнуть цвісти, в саду почнуть прокидатися комахи – шкідники кори, деревини і плодів. До них відносяться: кліщі, довгоносики, плодожерки, листовійки, попелиці, цикадки, пильщики і інші види жуків.
    Плодожерка

    Плодожерка

    Цикадка

    Цикадка

    Обробка  інсектицидами до та після цвітіння:

    Під час цвітіння обприскування можливе лише інсектицидами, які не шкідливі для бджіл – СТАР 20 ВП (ацетаміприд, 200 г/кг), норма препарату 0,2 кг/га

    Весняна обробка дерев від шкідників включає в себе і побілку. Штамби всіх рослин необхідно ретельно зачистити від старої кори, таким чином, зруйнувавши гнізда комах. Далі штамб покривають рівномірним шаром побілки, при цьому вона повинна заповнити всі пори. Якщо все зробити правильно, побілка спалить шкідників, що залишилися в порах кори.

    Санітарна обрізка дерев

    Як тільки зійде сніг, і минуть нічні заморозки, приступають до санітарної обрізки саду, видаляють всі підмерзлі, засохлі і пошкоджені гілки, знімають з дерев і кущів муміфіковані плоди і павутині гнізда зимуючих гусениць. Паралельно проводять і формування крони. Одночасно з обрізанням проводять лікування ран на корі стовбурів і основних гілках, які утворилися від зламів, морозобоїн, пошкоджень гризунами. Рани зачищають, вирівнюють ножем до живої тканини.Общие принципы обрезки плодовых деревьев

    Рисунок 2 – Загальні принципи обрізки плодових дерев

Після закінчення обрізки проводять лікування саду: рани і пошкодження на корі дерев акуратно зачищають, рясно промивають розчином мідного купоросу (300 г препарату     на 10 л води), а після дезінфекції обробляють садовим варом. Такий ретельний догляд за відкритими ділянками дерева запобіжить чорний рак, антракноз, цитоспороз і моніліоз.

Монилиоз

Моніліоз

Антракноз

Антракноз

Весняна побілка

Побелка деревьев

Після обрізки очищають стовбури дерев і підстави маткових гілок (за допомогою нежорсткої щітки і скребка) від відмерлих фрагментів кори, моху, лишайників і інших наростів. Після очищення приступають до оновлення осінньої побілки: ця процедура орієнтована на винищення зимуючих в корі шкідників і захисту саду від коливання температур і сонячних опіків. Для процедури застосовують фарбу (водоемульсійну або акрилову) або побілку, приготовану з гашеного вапна, мідного купоросу і глини.

 

 

 

 

Обробка пристовбурних кіл

Загальні принципи обрізки плодових дерев

Після сходу снігу обов’язково збирають залишки торішнього листя і падалиці під деревами, потім перекопують пристовбурні круги і обприскують їх розчином сечовини (600-700 г препарату на 10 літрів води). Така профілактична обробка не тільки знешкодить зимуючих в ґрунті і на опалому листі збудників хвороб і комах-паразитів, але і наситить ґрунт азотом.

 

Важливо знати! Перше весняне обприскування саду проводять виключно за “сплячих бруньках” (до моменту їх розпускання) при температурі повітря 5-6˚С. Для обробки вибирають ясний безвітряний день, зрошують дерева і кущі в ранковий або вечірній час.

 

Ефективність весняної обробки можна поліпшити, якщо Ви будете дотримуватися порад фахівців:

  • в умовах помірного клімату, проводити профілактичні процедури з середини і до кінця березня;
  • здійснювати обробку дерев і кущів найкраще за напрямом «з голови до ніг» (спершу необхідно обприскувати крони, далі гілки, стовбур і ґрунт навколо нього).
  • максимально оптимальним часом доби для проведення садових робіт даного виду, вважається ранок. Буде краще, проводити обробку в безвітряну суху погоду, без високої вологості повітря.

 

Перейти до вмісту