Піренофороз пшениці − характеристика, методи боротьби.

З року в рік значних недоборів і втрат урожаю пшениці завдають хвороби грибної етіології, серед яких значним поширенням і агресивністю відрізняються некрози (септоріози, піренофороз тощо). А через сприятливі для зараження погодні умови частота прояву в останні роки піренофорозу (збудник Рyrenophora tritici-repentis (Died.) Drechsler) та величина заподіяної шкоди значно зросли та зайняли лідируюче місце.
Поширення
Найбільше поширення хвороба має у південних регіонах України. Зустрічається на пшениці і деяких дикорослих злаках. На житі і ячменю зустрічається дуже рідко, овес до неї стійкий. Протягом вегетації збудник поширюється конідіями повітряно-крапельним шляхом. Зимує гриб на пожнивних рештках і насінні, утворюючи сумчасту стадію у псевдотеціях. Поширенню сприяє температура 24-27 °С і вологість повітря 90-98 %.
Ознаки ураження
Симптоми хвороби нагадують нетиповий септоріоз, тому існують деякі труднощі з її діагностикою. Проявляється захворювання з обох сторін листя у вигляді дрібних одиночних або численних плям овальної або округлої форми, жовтого або світло-коричневого забарвлення діаметром 2-5 мм.
На деяких листках у центрі ураженої ділянки утворюється коричнева некротична пляма діаметром 1-2 мм. З часом плями розростаються в поздовжньому напрямку, стають темно-коричневими від 12 до 20 мм у довжину, іноді приймають ромбоподібну форму з некротичною зоною хлорозу. За кольором вони не відрізняються від плям при септоріозі, але не утворюють пікнід. Плями можуть бути у вигляді смуг, займати третину або навіть більше половини листкової поверхні. Гриб може викликати ураження колосових лусок, на яких плями подовжені або у вигляді штрихів 2-4 х 1-2 мм.
Шкідливість
При сильному розвитку хвороби відбувається злиття некрозів на листках, які іноді займають понад ½ площі листкової поверхні. Інфіковане листя в міру збільшення зони ураження передчасно в’яне та відмирає, починаючи з верхівки. Слід зазначити, що листкові пазухи уражуються у рослин в останню чергу, суттєвому знижується маса 1000 зерен. Величина недобору урожаю варіює залежно від інфекційного навантаження і фази початкового зараження рослин, насичення сівозміни злаковими культурами, тривалості сприятливих погодних умов для розвитку хвороби впродовж вегетації, сортових особливостей і може без застосування профілактичних заходів захисту становити від 20 до 50 %.
Система захисних заходів
- Сорти з підвищеною стійкістю до захворювання.
- Ретельне знищення пожнивних залишків.
- Дотримання сівозміни, з виключенням вирощування пшениці по пшениці.
- Обробка насіннєвого матеріалу препаратом Тіабен Т 0,4-0,5 л/т.
- Враховуючи агресивність піренофорозу, який активно поширюється в посівах пшениці, компанія «Хімагромаркетинг», рекомендує застосовувати препарати на основі триадимефону, карбендазиму, крезоксим-метилу, пропіконазолу, тебуконазолу та флутріафолу, саме: Байзафон 0,5-1,0 л/га, Доктор Кроп 0,5 л/га, Стробітек 0,2-0,3 л/га, Стробітек Мульті 0,6-1,2 л/га, Тебуфор 0,5-1,0 л/га, Тебуконазол Стар 0,15-0,4 л/га, Фитолекарь 0,3-0,5 л/га.
Гарних Вам Урожаїв Та Статків!