Увага!!! Церкоспороз цукрових буряків!

Церкоспороз є найбільш небезпечною хворобою цукрового буряка. Пошкодження даною хворобою щороку призводить до значних втрат врожайності і особливо цукристості коренеплодів. Хворобу викликає гриб Cercospora beticola Sacc., який крім буряка пошкоджує близько 40 видів рослин, в тому числі осот, щирицю, лободу, подорожник, щавель, а серед сільськогосподарських культур – люцерну, горох, картоплю, сою та інші. Хвороба починає розвиватися в липні або на початку серпня – раніше в південних районах, дещо пізніше в центральних і західних.
На листках утворюються круглі, світло-бурі плями діаметром до 4 мм, з червоним або червоно-бурим обрамленням. Симптоми з’являються спочатку на більш старих листках, потім на молодих. У міру розвитку захворювання обрамлення стає бурим, плями розростаються і листя засихає. Найбільш характерними ознаками церкоспорозних плям є сіро-білий наліт з обох сторін листя. Цей наліт утворюється спорами гриба, які з’являються при теплій і вологій погоді або при сильних росах.
Джерело інфекції зберігається в непротравленому, ураженому насінні, насінниках, або незібраних залишених на полі коренеплодах. Для контролю ураження цукрових буряків церкоспорозом слід враховувати ряд обставин, які дають можливість передбачити ступінь ураження і вчасно використовувати захисні заходи. Основною умовою розвитку хвороби є волога: кількість опадів в червні-липні, рельєф місцевості і близькість відкритих водойм. За багаторічними даними ІЦБ УААН України в основних регіонах вирощування цукрового буряка хвороба починає розвиватися в І – ІІ декаді липня, з урахуванням того, що в зонах з достатньою зволоженістю церкоспороз на 15-20% розвивається інтенсивніше.
При плануванні захисних заходів на посівах цукрових буряків не можна упускати значення сівозміни. Було науково доведено, що при насиченості сівозміни цукровими буряками більш ніж на 30% період появи перших ознак хвороби зсувається на 10-15 днів раніше. Для ранньої сигналізації розвитку церкоспорозу багато господарств використовують посів «маркерів». Це коли з однієї зі сторін поля висівається один ряд столових буряків. Пов’язано це з тим, що на столовому буряку на 7-10 днів перші ознаки церкоспорозу з’являються раніше і тому можна планувати перші обробки фунгіцидами.
Компанія «Хімагромаркетинг» в своїй лінійці має ряд препаратів і їх сумішей для захисту цукрових буряків від церкоспорозу:
- Тіофен – 0,7 кг/га;
- Універсал – 0,6 л/га;
- Фитолекарь – 0,25 л/га;
- Доктор Кроп – 0,4 л/га.
Дуже добре зарекомендувала себе суміш Тіофен 0,5 кг/га + Фитолекарь 0,25 л/га.
Хороший ефект дає використання фунгіцидів до складу яких входить стробілурінова група і суміші її із тріазолами:
- Стробітек 0,25 кг/га;
- Стробітек 0,125 кг/га + Фитолекарь 0,25 л/га.
- Стробітек Мульті – 125 г/л + 150 г/л,
- Жокей – 80 г/л + 200 г/л