Біологічні препарати – вимога часу! | Himagro M

Біологічні препарати – вимога часу!

В Україні виробництво органічних продуктів знаходиться на дуже низькому рівні. Ринок споживачів органічних продуктів України незначний, населення не знає чітко, що таке органічне, і навіщо за нього переплачувати. Зараз у нас загальна площа орних земель становить близько 30 млн га, а під органічним виробництвом перебуває лише 400 тис. га земель, тобто лише 0,05%. В Європейському союзі частка земель під органічними технологіями становить 12-14%. Україна із оптимальними умовами та багатими ґрунтами може стати основним постачальником органічної продукції в Європу.

Компанія Хімагромаркетинг спільно із зарубіжними партнерами та аграріями України активно приймає участь в удосконаленні органічних технологій вирощування сільськогосподарських культур, шляхом впровадження мікробіологічних препаратів від найкращих європейських виробників, таких як Agrifutur, Bactiva, RHIZO-МІК UG.

Багато аграріїв вважають, що органічне виробництво це повна відмова від усіх синтетичних засобів які застосовуються у вирощуванні сільськогосподарських культур, тобто «посіяв і забув». Але із таким розумінням можна забутись про урожай як такий. Органічні технології це надзвичайно широкий комплекс дозволених заходів які необхідно застосувати щоб отримати достойний урожай.

Для поступового переходу на органічне землеробство необхідна досконала технологія із поетапними заходами якої в Україні нажаль немає. Аграрії які вирішили вирощувати органічну продукцію зіткнулись із падінням врожайності сільськогосподарських культур до 70%. Першочерговим завданням у аграріїв це відновлення балансу корисної мікрофлори ґрунтів, застосовуючи компостні добрива, впровадження в сівозміну сидеральних культур які накопичують органічну масу та поживні речовини в ґрунті і обов’язково правильне використання якісних мікробіологічних препаратів.

Одним із основних факторів який впливає на якість врожаю та його кількість це хвороби, збудниками яких є патогенні мікроорганізми різних видів. Хвороби залежно від умов можуть зменшувати урожайність до 50%, а в умовах епіфітотій і повністю знищити врожай (рис. 1). В інтенсивних технологіях зареєстровано надзвичайно велика кількість синтетичних препаратів які забезпечують високий рівень захисту від патогенів. Для боротьби із хворобами в органічних технологіях необхідно досконало знати життєві цикли мікроорганізмів. Після збору врожаю, при любих технологіях, в полі залишається надзвичайно велика кількість органічних пожнивних решток, які з часом розкладаються в ґрунті з допомогою  мікроорганізмів. Проблема в тому, що органіку розкладають як корисні так і шкідливі мікроорганізми. Пожнивні решки можуть слугувати джерелом патогенної інфекції для наступних культур в сівозміні і при оптимальних умовах проявляться у вигляді кореневих гнилей, плямистостей листків, хвороб колоса. Одним із ефективних способів зменшення інфекції в ґрунті це штучне внесення корисних мікроорганізмів які в конкуренції за живильне середовище витіснять патогенів. Такі препарати на ринку України отримали назву деструктори стерні. Одним із кращих руйнівниками целюлози вважаються гриби роду Trichoderma. Цей гриб пригнічує розвиток фітопатогенів прямим паразитуванням, конкуренцією за субстрат, а також виділенням біологічно активних речовин, які пригнічують розвиток багатьох видів збудників захворювань і гальмують їх репродуктивну здатність.

Рис. 2 Вплив препарату Ендоспор ДМ на ростові процеси проса

Рис. 2 Вплив препарату Ендоспор ДМ на ростові процеси проса

 

Насичення ґрунту корисними мікроорганізмами проводять різними методами, це обробка післяжнивних решток в полі із наступної заробкою в ґрунт, висів насіння обробленого біологічними препаратами, методом фертигації. Фахівці компанії Хімагромаркетинг у 2018 році проводили дослідження та визначення ефективності біологічних препаратів таких як Ендоспор ДМ та Бактолайв Сід.

Біологічний препарат Ендоспор ДМ проходив випробування в органічних технологіях вирощування проса у господарстві ТОВ Галекс Агро (рис. 2).

До складу препарату входять:

  • Ендомікоризні гриби Glomus intraradices;
  • Корисні бактерії (PGPR): Azospirillum brasilense, Azotobacter chrococcum, Bacillus megaterium, Pseudomonas fluorescens
  • Вітаміни: Біотин, Фолієва кислота, B, B2, B3, B6, B7, B12, C, K

Дія біологічного препарату Ендоспор ДМ ґрунтується на симбіозі ґрунтових мікроорганізмів з рослинами. Багато необхідних елементів живлення, наприклад, деякі сполуки фосфору, кальцію, калію, азоту, знаходяться в ґрунті в недоступній формі і тільки завдяки корисним мікроорганізмам рослини їх можуть активно засвоювати. Підтвердженням корисного впливу препарату на просо це прибавка в урожаї більше 30%.

Спілкуючись із аграріями ми чули багато нарікань щодо ефективності використання біологічних та хімічних препаратів в одній баковій суміші. Тому у 2018 році фахівці компанії Хімагромаркетинг провели ряд лабораторних та польових досліджень по визначенню сумісності препаратів та впливу різних норм біологічних препаратів на ростові процеси рослин.

Проаналізувавши літературні джерела можна зробити висновок, більшість мікробіологічних препаратів несумісні із синтетичними засобами захисту, а особливо фунгіцидами. Завдання синтетичних речовин знищити шкідливі мікроорганізми, від такого впливу страждає і корисна мікрофлора. Тому на сьогоднішній день метою лабораторій по виробництву біологічних препаратів є відбір штамів мікроорганізмів які б проявляли стійкість до синтетичних речовин та додатково надавати перелік протруйників які несумісні із біологічними препаратами. Значний крок у даному напрямку зробили німецькі виробники такі як Bactiva та RHIZO-МІК UG.

Лабораторний дослід по визначенню впливу біологічних та хімічних протруйників на кореневі інфекції довів, що хімічні протруйники сповільнюють схожість насіння рослин, але відмінно знищують патогенну інфекцію. Біофунгіцид Бактолайв Сід на основі гриба Trichoderma harzianum та бактерії  Bacillus spp. пригнічує розвиток патогенів на 60-80% та на відміну від хімічного стимулює схожість і ріст рослин (рис. 3)

Рис. 3 Вплив хімічних та біологічних протруйників на патогенні мікроорганізми та ріст рослин

Рис. 3 Вплив хімічних та біологічних протруйників на патогенні мікроорганізми та ріст рослин

Для отримання відмінного захисту та стимуляції схожості і росту рослин доцільно змішати хімічний препарат з препаратом Бактолайв Сід, мікроорганізми гриби Trichoderma harzianum та бактерії  Bacillus spp. забезпечать стимуляцію росту та фунгіцидний захист впродовж усього періоду вегетації культури. Але, чи сумісний хімічний протруйник з біологічним в одній баковій суміші? Для того щоб отримати відповідь на дане питання був закладений відповідний дослід (рис. 4).

 

 

Ми уже знаємо, що хімічний протруйник сповільнює проростання насіння на 3-5 діб. Але відповідно результату досліду, при сумісному змішуванні препаратів спостерігали проростання насіння без відставання від контролю та абсолютну відсутність патогенної інфекції (фузаріозу), що доказує сумісність та ефективну дію суміші препаратів. Сумісні з біологічними препаратами наступні хімічні протруйники компанії Хімагромаркетинг: Стиракс, Тіабен Т, Тебузан Ультра, Фумазаліл.

Для вивчення впливу біологічних препаратів на розвиток культурних рослин в польових умовах та визначення впливу різних норм препаратів був закладений дослід на соняшнику.

 

 

При визначенні впливу біологічного препарату на ростові процеси соняшнику в період вегетації нами був закладений дослід у двох варіантах Контроль (хімічний протруйник) та Бактолайв Сід + хімічний протруйник. Для чистоти досліду та виключення впливу інших факторів не використовували мінеральні та органічні добрива. Отже можна переконатися в позитивному впливі біологічного препарату на розвиток кореневої системи та стимуляцію росту культури. Вегетативна маса соняшника насичено-зеленого кольору, що свідчить про кращу фото синтезуючу активність. Рослини у варіанті з біологічним препаратом були значно вищими (на 40-60 см) відносно контролю.

Досить часто стоїть питання чи впливає норма біологічного препарату на його ефективність. Відповідь на дане питання чітко демонструють результати досліду.  Рекомендована норма препарату Бактолайв Сід 0,5-1,0 г/кг насіння соняшнику, 1 г/кг насіння кукурудзи, 100 г/т насіння озимих та ярих зернових. При збільшенні норми препарату в двічі або чотири рази ефективність сягає рівня контролю. Тому перевищення норм препарату неефективно та економічно недоцільно.

Біологічні препарати  компанії Хімагромаркетинг активно використовують господарства в різних регіонах України і ми з радістю представляємо результати впровадження.

Господарство Культура Урожайність, ц/га Прибавка урожайності, ц/га
З Ендоспор ДМ З Бактолайв Сід Контроль
ТОВ ВантенАгро Озима пшениця 90 80 10
ТОВ Галстедан Яра пшениця, сорт Широко 55 51 4
Кукурудза 108 99 9
Агросоюз Озима  пшениця 104,6 76 28,6
ТОВ «Шумовецьке» Озима пшениця, Кубус 84 81 3,0
ПАП «Дзвін» Озима пшениця, Реформ 80 75,9 4,2
Озима пшениця, Колонія 77,8 74,9 2,9
ФГ «Блонського В.В.» Озима пшениця, Соломон 27 24 3
ТОВ Галекс-Агро Просо (органічні технології) 13,3 10 3,3
ТОВ «Екотера» Озима пшениця, Колонія 72 65 7,0
ФГ «Тріумф» Озима пшениця, Франц 58,2 53,2 5,0

 

Багатофункціональність біологічних препаратів, їх комплексна дія дозволяє виконувати одночасно декілька біологічних функцій культур (прискорення схожості насіння, захист його від хвороботворних бактерій і грибів, покращення живлення рослин, підвищення родючості ґрунту), що важливо для економії коштів у аграрному виробництві.

Біологічні препарати компанії Хімагромаркетинг чудово підходять як для класичних інтенсивних так і для органічних технологій вирощування сільськогосподарських культур. При розкладанні трьох тон пожнивних решток  в ґрунт додатково надходить до 20 кг азоту, 5 кг фосфору, 60 кг калію.

Компанія Хімагромаркетинг щиро дякує аграріям які активно вивчають та впроваджують мікробіологічні препарати у власних господарствах, адже відновлення природньої родючості ґрунтів та зменшення хімічного навантаження на довкілля  є пріоритетним завданням сьогодення.

Перейти до вмісту